Son Yazılar

Bağışıklık Sistemi Nedir? Nasıl Kuvvetlendirilir!

Bildiğiniz üzere insanın sağlıklı olarak yaşamını sürdürmesi bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasıyla doğru orantılıdır. İlk önce insan kendi vucudunu tanımalı ve ona göre önlemler almalı düzenli beslenmeli ve düzenli uyku ile vucudunu yormadan kendi bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeli.  Kısaca bahsetmek gerekirse bağışklık sistemimizi kuvvetlendiren yiycekleri anlatmaya çalışacağız.

Bağışıklık Sistemi Nedir? Nasıl Kuvvetlendirilir

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler konusunda bilgi sahibi olmadan önce bağışıklık sistemini yakından tanımak gerekir. Bağışıklık sistemi organlardan, hücrelerden, dokulardan ve proteinlerden oluşur. Bütüm bu bileşenler, enfeksiyon veya hastalığa sebep olan virüsler, parazitler ve yabancı cisimler olan patojenlerle savaşan bedensel süreçleri gerçekleştirir.

Bağışıklık sistemi bir patojenle temas ettiğinde, bağışıklık tepkisini tetikler. Bağışıklık sistemi, patojenler üstündeki antijenlere yapışan ve onları öldüren antikorları serbest bırakır. Belirli yiyecekleri diyete dahil etmek, bir kişinin bağışıklık tepkisini kuvvetlendirebilir.

Bağışıklık sistemi nasıl kuvvetlenir?
Bağışıklık sistemi bütün diğer vücut sistemleriyle koordineli çalıştığından yalnızca beslenmeye değil, bütün sağlık önerilerine ve hijyene dikkat edilmesi önemlidir.

Su Bol Bol Tüketin: Su metabolizmayı hızlandırır ve bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. Bu nedenle günde en az 10-12 su bardağı su içmelisiniz. 
Düzenli Uykunun Öneminin Farkında : Düzensiz ve yetersiz uyku pek çok kronik hastalığa yol açarken bağışıklık sistemini de zayıflatır. Bununla beraber yetersiz uykunun pek çok zararlı etkisi de vardır. Uyku düzenine dikkat edin. 

Bağışıklık sistemini kuvvetledirmek için dikkat edeceklerimiz!

 1. Sigara içmemek.
 2. Düzenli egzersiz yapmak.
 3. Sağlıklı kilo boy oranınızı korumak.
 4. Alkolden kaçınmak veya aşırıya kaçmamak.
 5. Yeterince uyumak.
 6. Stresi en aza düşürmek.
 7. Doğru el yıkama ve ağız hijyeni uygulamak.
 8. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi gıdalar tüketilmeli?
 9. Dengeli bir diyet, sağlıklı kalmakta hayati bir rol oynar. 


Bağışıklık sistemini kuvvetdirmeye faydalı olacak yiyecekler:

YABAN MERSİNİ
Yaban mersini, bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip olan antosiyanin adı verilen bir flavonoid türü içerir. 2016 senesinde yapılan bir çalışmada, flavonoidlerin solunum yolunun bağışıklık savunma sisteminde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Araştırmacılar, flavonoidler açısından zengin yiyecekler yiyenlerin, üst solunum yolu enfeksiyonu veya soğuk algınlığı alma olasılığının sahip olmayanlardan daha az olduğunu bulmuşlardır.

Bir başka çalışmada ise kurutulmuş yaban mersininin de flavonoidler açısından zengin olduğu gösterilmiştir. Taze yaban mersinini bazı gurme marketlerde her mevsim bulabileceğiniz gibi kurutulmuş yaban mersinini hemen hemen bütün marketlerde bulabilir, atıştırmalık ya da salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Bunun haricinde, yaban mersinini kek veya kurabiye gibi tatlılara ekleyip çocukların tüketmesini sağlayabilirsiniz.

BİTTER ÇİKOLATA
Bitter çikolata, lezzetinin beraberinde vücuda faydası olan teobromin isimli maddeleri içerir. Teobrominler, antioksidandır ve antioksidanlar vücudu serbest radikal denen zararlı atıklardan korur. Serbest radikaller vücudun hücrelerine zarar verebilir ve çeşitli hastalıkların oluşmasına katkıda bulunabilir. Potansiyel faydalarına rağmen, bitter çikolata kalori ve doymuş yağ bakımından yüksektir, bu sebeple şekersiz bitter çikolata tercih edip az miktarda tüketilmelidir.

ZERDEÇAL
Zerdeçal, pek çok insanın yemek pişirmede kullanmış olduğu, sarı rengi ile bilinen bir baharattır. 2017 yapılan bir incelemeye gör; zerdeçal, içerdiği kurkumin ile antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir. Bu sebeple, zerdeçal tüketmek bir kişinin bağışıklık cevabını artırabilir. Zerdeçal tüketirken kurkumin etkinliğini artırmak için karabiber ve zeytinyağı da kullanmak gerekir. Zerdeçalın içeriğindeki kurkumin, bazı bitkisel destek ürünlerinde de kullanılır.

BROKOLİ
Brokoli, önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca, sülforafan gibi kuvvetli antioksidanlar içerir. Bu sebeplerden dolayı, bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için düzenli şekilde yemek listesine eklemek yararlı olacaktır. Brokoli haşlanarak salata biçiminde tüketilebileceği gibi çorba olarak da tüketilebilir. Hazırlayacağınız brokoli çorbasının içine krema eklemek, çocukların brokoliye has kokusundan rahatsız olmasını engelleyebilir.

TATLI PATATESLER
Patates ülkemizde bolca yetişen ve çok tüketilen bir sebze olsa da, tatlı patates hala çok olarak yaygınlaşmamıştır. Özellikle gurme marketlerden alınabilen 1 orta boy tatlı patates, yaklaşık 100 kalori içermesine rağmen, kişinin A vitamini gereksiniminin %120'sini ve günlük C vitamini gereksiniminin %30'unu karşılar. Tatlı patates ne kadar turuncu olursa o kadar beta karoten içerir. Beta karotenler ayrıca cildin sağlıklı olmasına yardımcı olur ve ultraviyole (UV) ışınlarından kaynaklanan cilt hasarına karşı koruma sağlayabilir.

ISPANAK
Ispanak, flavonoidler, karotenoidler, C vitamini, E vitamini dahil olmak üzere pek çok temel besin ve antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemi güçlendirme için tercih edilebilir. Bunun haricinde ıspanak içerdiği besinlerle hücre bölünmesine ve DNA onarımına yardımcı olur.

ZENCEFİL
Zencefil çeşitli yemeklerde baharat olarak tüketilebilir, ayrıca tatlılarda kullanılabilir ya da çay olarak içilebilir. Yapılan çalışmalar zencefilin hastalıkları önlemeye yardımcı olan antienflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, zencefil üstünde yapılan çalışmalar halen kısıtlıdır ve hastalıkları etkili bir biçimde önleyip önleyemeyeceğini doğrulamak için daha fazla araştırma gereklidir.

SARIMSAK
Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların engellenmesi için eskiden beri yaygın olarak kullanılır. Bir derleme çalışmasında, allisin içeren sarımsak takviyeleri almanın soğuk algınlığı riskini azaltıp azaltmadığı incelenmiştir. Yapılan araştırmada bir grup hiçbir etkisi olmayan plaseboları kullanırken diğer grup sarımsak takviyeleri almıştır. Çalışmalar neticesinde plasebo alan katılımcı grubunda sarımsak takviyeleri alan gruptan iki kat daha fazla soğuk algınlığı gözlenmiştir. Ancak araştırmacılar, sarımsağın soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olup olamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu belirtmektedir. Yine de sarımsak lezzetli olması sebebiyle yemeklere kolayca eklenebilecek bir besindir.

YEŞİL ÇAY
Yeşil çay yalnızca az miktarda kafein içerir, bu sebeple siyah çay veya kahveye alternatif olarak tüketilebilir. Yaban mersini gibi yeşil çay da, soğuk algınlığı riskini azaltabilen flavonoidler içerir. Dahası yeşil çay içmek, kan lipitlerini olumlu yönde etkiler, iyi kolesterolü artırır ve iyi değil kolesterolü, trigliseritleri ve toplam kolesterolü azaltır.

KEFİR
Kefir, sağlık için faydalı olan canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecektir. 2017 senesinde yapılan bir araştırmada, düzenli kefir tüketiminin bakteriyle savaşma, enflamasyonu azaltma, antioksidan aktivitenin arttırılması gibi durumlara yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu araştırmaların büyük bölümü hayvanlar üstünde ya da laboratuvarda hücre kültürleri üstünde gerçekleştirilse de günümüzde probiyotiklerin bağırsak sağlığını ve dolayısı ile bağışıklık sistemini etkilediğine dair teoriler giderek artmaktadır.

KIRMIZI DOLMALIK BİBER
Meyve şekeri tüketmemeye özen gösterenler çin kırmızı biber, alternatif C vitamini kaynağıdır. Siz de sofranıza kırmızı biberle hazırlanmış bir salata dahil ederek C vitamini alımını artırabilirsiniz

AY ÇEKİRDEĞİ
Ay çekirdekleri zengin E vitamini kaynaklarıdır. E vitamini diğer antioksidanlar gibi serbest radikallerle savaşarak bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir. Ay çekirdeğini atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz gibi salatalara veya kahvaltılık gevreklere ekleyebilirsiniz. Ay çekirdeğini fazla tüketmek kilogram alımına neden olabileceği için miktar konusunda dikkatli olunmalıdır.

BADEM
Badem de ay çekirdeği gibi çok miktarda E vitamini içerir. Ayrıca manganez, magnezyum ve lif açısından da zengindir. Küçük bir avuç veya dörtte bir bardak badem, bağışıklık sistemine fayda sağlayabilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır.

PORTAKAL VE ASİTLİ MEYVELER
Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi asitli meyveler iyi C vitamini kaynaklarıdır. C vitaminin soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarıyla nasıl mücadele ettiğinin mekanizması hala tam olarak belli değildir. Bununla birlikte, soğuk algınlıklarında vücuttaki C vitamini miktarının büyük ölçüde azaldığı gözlendiği için C vitaminin bu virüslerle savaşmada önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak C vitamini yaygın soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltabilir ve insan bağışıklık sisteminin işlevini geliştirebilir.

Bağışıklık Sistemi Nedir? Nasıl Kuvvetlendirilir! Bağışıklık Sistemi Nedir? Nasıl Kuvvetlendirilir! Turkey, Ankara, Istanbul, Izmir, TR 06000, +9 0546 458 87 47 Bağışıklık Sistemi Nedir? Nasıl Kuvvetlendirilir! Bağışıklık Sistemi Nedir? Nasıl Kuvvetlendirilir!

Bildiğiniz üzere insanın sağlıklı olarak yaşamını sürdürmesi bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasıyla doğru orantılıdır. İlk önce insan kendi vucudunu tanımalı ve ona göre önlemler almalı düzenli beslenmeli ve düzenli uyku ile vucudunu yormadan kendi bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeli.  Kısaca bahsetmek gerekirse bağışklık sistemimizi kuvvetlendiren yiycekleri anlatmaya çalışacağız.

Bağışıklık Sistemi Nedir? Nasıl Kuvvetlendirilir

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinler konusunda bilgi sahibi olmadan önce bağışıklık sistemini yakından tanımak gerekir. Bağışıklık sistemi organlardan, hücrelerden, dokulardan ve proteinlerden oluşur. Bütüm bu bileşenler, enfeksiyon veya hastalığa sebep olan virüsler, parazitler ve yabancı cisimler olan patojenlerle savaşan bedensel süreçleri gerçekleştirir.

Bağışıklık sistemi bir patojenle temas ettiğinde, bağışıklık tepkisini tetikler. Bağışıklık sistemi, patojenler üstündeki antijenlere yapışan ve onları öldüren antikorları serbest bırakır. Belirli yiyecekleri diyete dahil etmek, bir kişinin bağışıklık tepkisini kuvvetlendirebilir.

Bağışıklık sistemi nasıl kuvvetlenir?
Bağışıklık sistemi bütün diğer vücut sistemleriyle koordineli çalıştığından yalnızca beslenmeye değil, bütün sağlık önerilerine ve hijyene dikkat edilmesi önemlidir.

Su Bol Bol Tüketin: Su metabolizmayı hızlandırır ve bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar. Bu nedenle günde en az 10-12 su bardağı su içmelisiniz. 
Düzenli Uykunun Öneminin Farkında : Düzensiz ve yetersiz uyku pek çok kronik hastalığa yol açarken bağışıklık sistemini de zayıflatır. Bununla beraber yetersiz uykunun pek çok zararlı etkisi de vardır. Uyku düzenine dikkat edin. 

Bağışıklık sistemini kuvvetledirmek için dikkat edeceklerimiz!

 1. Sigara içmemek.
 2. Düzenli egzersiz yapmak.
 3. Sağlıklı kilo boy oranınızı korumak.
 4. Alkolden kaçınmak veya aşırıya kaçmamak.
 5. Yeterince uyumak.
 6. Stresi en aza düşürmek.
 7. Doğru el yıkama ve ağız hijyeni uygulamak.
 8. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hangi gıdalar tüketilmeli?
 9. Dengeli bir diyet, sağlıklı kalmakta hayati bir rol oynar. 


Bağışıklık sistemini kuvvetdirmeye faydalı olacak yiyecekler:

YABAN MERSİNİ
Yaban mersini, bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip olan antosiyanin adı verilen bir flavonoid türü içerir. 2016 senesinde yapılan bir çalışmada, flavonoidlerin solunum yolunun bağışıklık savunma sisteminde önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Araştırmacılar, flavonoidler açısından zengin yiyecekler yiyenlerin, üst solunum yolu enfeksiyonu veya soğuk algınlığı alma olasılığının sahip olmayanlardan daha az olduğunu bulmuşlardır.

Bir başka çalışmada ise kurutulmuş yaban mersininin de flavonoidler açısından zengin olduğu gösterilmiştir. Taze yaban mersinini bazı gurme marketlerde her mevsim bulabileceğiniz gibi kurutulmuş yaban mersinini hemen hemen bütün marketlerde bulabilir, atıştırmalık ya da salatalara ekleyerek tüketebilirsiniz. Bunun haricinde, yaban mersinini kek veya kurabiye gibi tatlılara ekleyip çocukların tüketmesini sağlayabilirsiniz.

BİTTER ÇİKOLATA
Bitter çikolata, lezzetinin beraberinde vücuda faydası olan teobromin isimli maddeleri içerir. Teobrominler, antioksidandır ve antioksidanlar vücudu serbest radikal denen zararlı atıklardan korur. Serbest radikaller vücudun hücrelerine zarar verebilir ve çeşitli hastalıkların oluşmasına katkıda bulunabilir. Potansiyel faydalarına rağmen, bitter çikolata kalori ve doymuş yağ bakımından yüksektir, bu sebeple şekersiz bitter çikolata tercih edip az miktarda tüketilmelidir.

ZERDEÇAL
Zerdeçal, pek çok insanın yemek pişirmede kullanmış olduğu, sarı rengi ile bilinen bir baharattır. 2017 yapılan bir incelemeye gör; zerdeçal, içerdiği kurkumin ile antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir. Bu sebeple, zerdeçal tüketmek bir kişinin bağışıklık cevabını artırabilir. Zerdeçal tüketirken kurkumin etkinliğini artırmak için karabiber ve zeytinyağı da kullanmak gerekir. Zerdeçalın içeriğindeki kurkumin, bazı bitkisel destek ürünlerinde de kullanılır.

BROKOLİ
Brokoli, önemli bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca, sülforafan gibi kuvvetli antioksidanlar içerir. Bu sebeplerden dolayı, bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için düzenli şekilde yemek listesine eklemek yararlı olacaktır. Brokoli haşlanarak salata biçiminde tüketilebileceği gibi çorba olarak da tüketilebilir. Hazırlayacağınız brokoli çorbasının içine krema eklemek, çocukların brokoliye has kokusundan rahatsız olmasını engelleyebilir.

TATLI PATATESLER
Patates ülkemizde bolca yetişen ve çok tüketilen bir sebze olsa da, tatlı patates hala çok olarak yaygınlaşmamıştır. Özellikle gurme marketlerden alınabilen 1 orta boy tatlı patates, yaklaşık 100 kalori içermesine rağmen, kişinin A vitamini gereksiniminin %120'sini ve günlük C vitamini gereksiniminin %30'unu karşılar. Tatlı patates ne kadar turuncu olursa o kadar beta karoten içerir. Beta karotenler ayrıca cildin sağlıklı olmasına yardımcı olur ve ultraviyole (UV) ışınlarından kaynaklanan cilt hasarına karşı koruma sağlayabilir.

ISPANAK
Ispanak, flavonoidler, karotenoidler, C vitamini, E vitamini dahil olmak üzere pek çok temel besin ve antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemi güçlendirme için tercih edilebilir. Bunun haricinde ıspanak içerdiği besinlerle hücre bölünmesine ve DNA onarımına yardımcı olur.

ZENCEFİL
Zencefil çeşitli yemeklerde baharat olarak tüketilebilir, ayrıca tatlılarda kullanılabilir ya da çay olarak içilebilir. Yapılan çalışmalar zencefilin hastalıkları önlemeye yardımcı olan antienflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, zencefil üstünde yapılan çalışmalar halen kısıtlıdır ve hastalıkları etkili bir biçimde önleyip önleyemeyeceğini doğrulamak için daha fazla araştırma gereklidir.

SARIMSAK
Sarımsak, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların engellenmesi için eskiden beri yaygın olarak kullanılır. Bir derleme çalışmasında, allisin içeren sarımsak takviyeleri almanın soğuk algınlığı riskini azaltıp azaltmadığı incelenmiştir. Yapılan araştırmada bir grup hiçbir etkisi olmayan plaseboları kullanırken diğer grup sarımsak takviyeleri almıştır. Çalışmalar neticesinde plasebo alan katılımcı grubunda sarımsak takviyeleri alan gruptan iki kat daha fazla soğuk algınlığı gözlenmiştir. Ancak araştırmacılar, sarımsağın soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olup olamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu belirtmektedir. Yine de sarımsak lezzetli olması sebebiyle yemeklere kolayca eklenebilecek bir besindir.

YEŞİL ÇAY
Yeşil çay yalnızca az miktarda kafein içerir, bu sebeple siyah çay veya kahveye alternatif olarak tüketilebilir. Yaban mersini gibi yeşil çay da, soğuk algınlığı riskini azaltabilen flavonoidler içerir. Dahası yeşil çay içmek, kan lipitlerini olumlu yönde etkiler, iyi kolesterolü artırır ve iyi değil kolesterolü, trigliseritleri ve toplam kolesterolü azaltır.

KEFİR
Kefir, sağlık için faydalı olan canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecektir. 2017 senesinde yapılan bir araştırmada, düzenli kefir tüketiminin bakteriyle savaşma, enflamasyonu azaltma, antioksidan aktivitenin arttırılması gibi durumlara yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu araştırmaların büyük bölümü hayvanlar üstünde ya da laboratuvarda hücre kültürleri üstünde gerçekleştirilse de günümüzde probiyotiklerin bağırsak sağlığını ve dolayısı ile bağışıklık sistemini etkilediğine dair teoriler giderek artmaktadır.

KIRMIZI DOLMALIK BİBER
Meyve şekeri tüketmemeye özen gösterenler çin kırmızı biber, alternatif C vitamini kaynağıdır. Siz de sofranıza kırmızı biberle hazırlanmış bir salata dahil ederek C vitamini alımını artırabilirsiniz

AY ÇEKİRDEĞİ
Ay çekirdekleri zengin E vitamini kaynaklarıdır. E vitamini diğer antioksidanlar gibi serbest radikallerle savaşarak bağışıklık fonksiyonunu iyileştirir. Ay çekirdeğini atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz gibi salatalara veya kahvaltılık gevreklere ekleyebilirsiniz. Ay çekirdeğini fazla tüketmek kilogram alımına neden olabileceği için miktar konusunda dikkatli olunmalıdır.

BADEM
Badem de ay çekirdeği gibi çok miktarda E vitamini içerir. Ayrıca manganez, magnezyum ve lif açısından da zengindir. Küçük bir avuç veya dörtte bir bardak badem, bağışıklık sistemine fayda sağlayabilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır.

PORTAKAL VE ASİTLİ MEYVELER
Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi asitli meyveler iyi C vitamini kaynaklarıdır. C vitaminin soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarıyla nasıl mücadele ettiğinin mekanizması hala tam olarak belli değildir. Bununla birlikte, soğuk algınlıklarında vücuttaki C vitamini miktarının büyük ölçüde azaldığı gözlendiği için C vitaminin bu virüslerle savaşmada önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak C vitamini yaygın soğuk algınlığı semptomlarının süresini azaltabilir ve insan bağışıklık sisteminin işlevini geliştirebilir.

***** hReview Emin YELDEN

Hiç yorum yok